Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zużyty olej już nie musi trafiać do zlewu. Gminy inwestują w olejomaty

Co zazwyczaj robimy ze zużytym olejem spożywczym? Najczęściej wprost z patelni trafia do zlewu. W jednostkowych sytuacjach kłopot jest niewielki, ale jeśli wziąć pod uwagę masowość tego kuchennego zwyczaju, to ilości tłuszczu w sieciach kanalizacyjnych powodują już gigantyczne problemy. Jest alternatywa. Właśnie zdecydowało się na nią 10 wielkopolskich gmin.
Olejomat.
Urządzenia do zbiórki zużytego oleju spożywczego stanęły w 10 wielkopolskich gminach.

Autor: Emka

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Mieszkańcy dziesięciu wielkopolskich miejscowości od kilku dni mogą korzystać z olejomatów – urządzeń do zbiórki zużytego oleju spożywczego. Taki olej może posłużyć do produkcji biopaliw, kosmetyków, środków czystości czy biodegradowalnych tworzyw sztucznych.

Co zrobić ze zużytym olejem spożywczym? Wylany do kanalizacji powoduje problemy

Jak podkreślają inicjatorzy projektu, zużyty olej spożywczy często trafia do zlewu lub toalety. Zamiast tego można go oddać do olejomatu. Po zarejestrowaniu się w odpowiedniej aplikacji można pobrać z takiego urządzenia specjalną butelkę, a potem, już napełnioną, wystarczy włożyć do urządzenia.

Wylany do kanalizacji olej spożywczy może spowodować zator, zwężenie średnicy rur i kosztowne usuwanie awarii infrastruktury. Dodatkowo olej przedostający się do wód gruntowych i gleby może prowadzić do ich skażenia.

POLECANY ARTYKUŁ: Co zrobić ze zużytym olejem? W Płocku można pozbyć się go w olejomatach

Jak mówi inicjatorka projektu Olejomaty Małgorzata Rdest z firmy Emka, jednym z najbardziej ekstremalnych przykładów tego problemu jest zjawisko fatbergów - mas tłuszczu i odpadów, które blokują systemy kanalizacyjne miast.

- W Londynie w 2017 roku usunięcie 250-metrowego fatberga ważącego 130 ton kosztowało setki tysięcy funtów. Podobne problemy występują także m.in. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, gdzie dochodzi do zatorów kanalizacyjnych spowodowanych nagromadzeniem tłuszczów, odpadów higienicznych i innych substancji. To generuje wysokie koszty napraw i utrzymania infrastruktury kanalizacyjnej - opowiada Małgorzata Rdest.

Zużyty olej zebrany w olejomatach jest regularnie odbierany i przetwarzany. Może zostać wykorzystany do produkcji biodiesla, który zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Jest również wykorzystywany w przemyśle chemicznym do wytwarzania ekologicznych detergentów oraz w produkcji biodegradowalnych tworzyw sztucznych. 

Miejsca, w których w Wielkopolsce stanęły olejomaty, to: 

  • Plewiska,
  • Stęszew,
  • Kościan,
  • Czempiń,
  • Puszczykowo,
  • Dąbrówka,
  • Buk,
  • Opalenica,
  • Grodzisk Wielkopolski,
  • Zbąszyń. 

W planach jest oddanie do użytku kolejnych takich urządzeń.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama