Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama
Odnowią odwierty solankowe

Będzie powrót uzdrowiska? Śląska wieś z wielkimi ambicjami

Jaworze na Śląsku Cieszyńskim. Urokliwa wieś w powiecie bielskim, o której pierwsze wzmianki sięgają XIV wieku. Ale sławę zyskała 150 lat temu, gdy odkryto lecznicze właściwości tutejszego klimatu. Przed drugą wojną światową bywali tu sławni i bogaci. Z czasem jednak uzdrowiskowa rola Jaworza podupadła. Ma ją przywrócić rewitalizacja odwiertu wód solankowych, o co stara się gminny samorząd.
Panorama Jaworza na Śląsku Cieszyńskim.
Odnowienie i pogłębienie odwiertu wód solankowych ma pomóc Jaworzu w odzyskaniu statusu uzdrowiska.

Autor: Gmina Jaworze/Pixaby

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Rozpoczynamy prace przy rewitalizacji odwiertu! - obwieścili z dumą samorządowi urzędnicy z Jaworza.  

- Uporaliśmy się z częścią dokumentacyjną. Mamy wszystkie pozwolenia, w tym urzędu górniczego. Przystępujemy do głównego zakresu prac. Wykonawca zamierza rozpocząć prace wiertnicze w tym tygodniu. Zrekonstruuje otwór Jaworze IGH-1 zgodnie z projektem robót geologicznych, wpuści do niego kolumny rur, wykona filtry w pogłębionej części otworu i przeprowadzi badania hydrogeologiczne - zapowiada w rozmowie z PAP Radosław Hudziec, szef wydziału strategii, rozwoju i funduszy urzędu gminy.

Rewitalizacja odwiertu i uzyskanie dostępu do solanki są niezbędne do odzyskania przez Jaworze, sąsiadujące z Bielskiem-Białą, statusu uzdrowiska.

Jakie właściwości lecznicze ma klimat w Jaworzu? Czy status uzdrowiska powróci po ponad 100 latach?

Rewitalizowany odwiert został wykonany pod koniec lat 70. XX wieku jako jeden z dwóch otworów głębinowych na terenie Jaworza. Pierwotnie miał głębokość 1525 m. Obecnie zostanie pogłębiony do 1650 m. Solanka będzie mogła zostać użyta w tężniach. Ma jednak zbyt niską temperaturę, by ją wykorzystać w basenach termalnych.

Wyłoniona w przetargu firma z Grabownicy Starzeńskiej ma zakończyć prace przy rewitalizacji w trzecim kwartale. Umowa opiewa na 7,85 mln zł.

Samorząd Jaworza od wielu lat zainteresowany jest przywróceniem miejscowości statusu uzdrowiska. Gmina, która się o to stara, musi między innymi mieć własne naturalne surowce o właściwościach leczniczych, w tym przypadku solankę. Niezbędny jest odpowiedni klimat, co w przypadku Jaworza poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Ma on właściwości lecznicze przy chorobach

  • układu oddechowego,
  • układu krążenia,
  • narządów ruchu,
  • zaburzeń neurologicznych,
  • zaburzeń przemiany materii. 

Miejscowość spełnia także warunek mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej - w Jaworzu działa sanatorium. Decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów.

Historia Jaworza. Przyjeżdżali tu na rehabilitację sławni poeci i pisarze

W 1862 r. właściciel Jaworza - hr. Maurycy Saint Genois - założył pierwsze uzdrowisko. W przeszłości z jego uroków korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tam część "Nocy i dni".

W 1906 r. Jaworze zmieniło właściciela. Larischowie nie interesowali się uzdrowiskiem. Trzy lata później zawieszono status sanatoryjny, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, wciąż były tam prowadzone.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama