Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Strumień pieniędzy. Podlaskie samorządy dostaną dotacje na wodne projekty

Modernizacja starych sieci wodociągowych albo budowa stacji uzdatniania. Między innymi na takie przedsięwzięcia mogą trafić do gmin na Podlasiu pieniądze z unijnej puli 25 mln zł. "Dostęp do wody dobrej jakości to podstawa funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki" - mówi prof. Piotr Banaszuk z Politechniki Białostockiej.
Strumień pieniędzy. Podlaskie samorządy dostaną dotacje na wodne projekty
W konkursie na Podlasiu można ubiegać się na dotację np. na modernizację sieci wodociągowej.

Autor: pixabay.com

Źródło: pełne prawa - licencja Creative Commons

O wsparcie w realizacji projektów podnoszących jakość wody mogą ubiegać się podlaskie gminy liczące do 15 tys. mieszkańców. Pieniądze pochodzą z regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, z działania "Gospodarka wodna i ściekowa". Wnioski można składać do 10 grudnia.

Kto może startować w konkursie na dofinansowanie wodnych projektów?

Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym mówił, że to konkurs skierowany do spółek wodociągowo-kanalizacyjnych i podmiotów, które realizują te obowiązki w zakresie poprawy jakości wody, jej magazynowania lub zmniejszania użycia. Zachęcał gminy do składania swoich projektów. Dofinansowanie można pozyskać m.in. na modernizację i budowę sieci wodociągowych. 

- Będziemy chcieli, żeby włodarze rozwiązali te problemy właśnie starych sieci wodociągowych, będziemy punktowali modernizację tych obiektów, które są starsze niż 30 lat - precyzuje dyrektor departamentu wdrażania europejskiego funduszu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Magdalena Raczkowska.

Projekty mogą dotyczyć też np. budowy stacji uzdatniania wody, systemów monitorujących sieci wodociągowe czy pomysłów dotyczących ponownego wykorzystania wody. Część środków w ramach projektu można przeznaczyć na działania edukacyjne. Jak podano w ogłoszeniu konkursowym, wysokość dofinansowania wynosi do 85 proc. wydatków.

Z czego wynikają problemy z wodą na Podlasiu? 

W ocenie dyrektora Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej prof. Piotra Banaszuka w ostatnim czasie w województwie podlaskim jest problem z dostępem do dobrej jakości wody. Jego zdaniem powodów jest dużo - obok zmian klimatycznych to m.in. zwiększone zapotrzebowanie na wodę na terenach wiejskich, gdzie jest coraz więcej nowych domów, czy niewydolne ujęcia wody w niektórych miejscach.

Teoretycznie najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby wiercenie nowych ujęć, jednak - jak podkreślił prof. Banaszuk - podziemne zasoby odnawiają się bardzo wolno. Wskazał, że dlatego warto zwrócić uwagę na projekty dotyczące oszczędnego i racjonalnego gospodarowania zasobami, wykorzystania wody ponownie i niewykorzystywania uzdatnionej wody na potrzeby "trywialne", jak podlewanie ogródków.

- To wszystko są działania, które przyczynią się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa jako mieszkańców, bezpieczeństwa także żywnościowego" - mówi prof. Piotr Banaszuk z Politechniki Białostockiej.

Banaszuk liczy, że zostanie ogłoszony konkurs na zwiększanie wody na terenach wiejskich i tzw. retencji krajobrazowej. Chodzi o to, aby zatrzymywać więcej wody w glebie, utrzymywać wysoki poziom wody w dolinach rzecznych i na mokradłach.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama