Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rosyjska wyprowadzka. Budynek konsulatu stoi pusty. Przejmą go Ukraińcy?

Poznański magistrat poinformował, że budynek, w którym dotychczas mieścił się Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, został zwrócony stronie polskiej. Rzecznik MSZ przekazał w rozmowie z PAP, że "teraz będzie można porozmawiać o pomyśle, by budynek stał się siedzibą konsulatu Ukrainy".
Rosjanie wyprowadzili się z konsulatu w Poznaniu.
Rosjanie wyprowadzili się z konsulatu w Poznaniu.

Autor: Shuttterstock, AP/Martin Meissner

Źródło: Umowa agencja - prawa ograniczone

Magda Albińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP przypomniała w rozmowie z PAP, że umowa najmu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską z 2 kwietnia 2002 r. zawarta została z przeznaczeniem nieruchomości przy ul. Bukowskiej 53 a na siedzibę Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony.
 

Albińska przypomniała, że 25 października 2024 r. szef MSZ Radosław Sikorski skierował do ambasady rosyjskiej w Warszawie notę dyplomatyczną "na mocy której z dniem 30 listopada 2024 r. o godzinie 24:00 nieruchomość położona w Poznaniu przy ul. Bukowskiej 53a przestaje korzystać z ochrony przewidzianej w przepisach Konwencji wiedeńskiej" o stosunkach konsularnych i Konwencji konsularnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską z 1992 r.
 

W związku z tym - dodała Albińska - 30 października 2024 r. została wypowiedziana umowa najmu z 2002 r. i w ślad za tym zawarte zostało porozumienie stron ustalające termin wypowiedzenia i rozwiązania umowy ze skutkiem na 30 listopada 2024 r.

Czynności przyjęcia w posiadanie nieruchomości odbyły się 28 listopada 2024 r.”, a „kolejnym krokiem będzie ustalenie nowego, godnego przeznaczenia nieruchomości przy ul. Bukowskiej 53a.

- poinformowała Albińska.
 

Informację o opuszczeniu przez Rosjan konsulatu potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. Przypomniał też, że szef polskiej dyplomacji zasugerował, że budynek mógłby w przyszłości stać się konsulatem Ukrainy, a szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha skierował do strony polskiej notę w tej sprawie. - Teraz będzie można usiąść i o tym porozmawiać - dodał Wroński.
 

O wycofaniu zgody na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu szef MSZ poinformował pod koniec października. Sikorski argumentował, że Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciw Ukrainie i wojnę hybrydową przeciw Zachodowi, w tym Polsce. Jak zaznaczył, dysponuje informacjami o tym, iż za próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Rosja.
 

Wyprowadzka Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu rozpoczęła się w środę (27 listopada). Lokalne Radio Poznań podało wówczas, że przed budynek placówki podjechała ciężarówka z rejestracją korpusu dyplomatycznego. Do pojazdu zapakowano meble i część wyposażenia budynku. Radio podało także, że konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Iwan Kosonogow pożegnał się za pomocą komunikatora z wieloletnim dziekanem korpusu konsularnego w Poznaniu i byłym konsulem honorowym Wielkiej Brytanii Włodzimierzem Walkowiakiem.

Z wejścia na teren obiektu zdjęto tablicę informującą o tym, iż w budynku mieści się rosyjski konsulat. Zdając budynek zdjęto także wiszącą nad nieruchomością flagę Federacji Rosyjskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak jedna pięść. Rola samorządów w przypadku wojennego kryzysu

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama