Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Aktywni w małych ojczyznach. Znamy najpiękniejszą wieś Podkarpacia

Mają pasję i są zaangażowani. Budują więzi w lokalnych wspólnotach. Poświęcają swój czas na rzecz innych. I za to zostali nagrodzeni. Podczas Podkarpackiego Forum Obywatelskiego uhonorowano organizacje pozarządowe i wolontariuszy, ogłoszono także zwycięzcę w konkursie na najpiękniejszą wieś regionu.
Aktywni w małych ojczyznach. Znamy najpiękniejszą wieś Podkarpacia
Gala Podkarpackiego Forum Obywatelskiego w Filharmonii Podkarpackiej.

Autor: Krzysztof Witek / UMWP

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, wolontariusze, ale i lokalni politycy wzięli udział w gali, podczas której wręczano nagrody marszałka województwa podkarpackiego "NGO wysokich lotów” oraz ogłaszano rozstrzygnięcia w konkursie "Piękna wieś podkarpacka”. 

- Dzięki takim spotkaniom nie tylko nagradzamy najlepszych, ale jednocześnie wzmacniamy relacje między organizacjami, budujemy fundamenty pod współpracę. Symbolicznie - budujemy w ten sposób siłę naszych wspólnot, która opiera się nie tylko na gospodarce, infrastrukturze czy inwestycjach, bo jej kluczowym składnikiem są ludzie i ich potencjał - mówił podczas Podkarpackiego Forum Obywatelskiego marszałek Władysław Ortyl.   

Organizacje pozarządowe uhonorowane w czterech kategoriach. Lista zwycięzców

Nagrody dla organizacji pozarządowych "NGO wysokich lotów” zostały przyznane w czterech kategoriach. 

  1. W kategorii "polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa" nagrodę otrzymało Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia. Wyróżnieniem nagrodzono działalność Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach. 
  2. W kategorii "kultura i tożsamość narodowa" nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Zespół Pieśni i Tańca Kompanija w Boguchwale, a wyróżnienie - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku. 
  3. W kategorii "nauka, edukacja i środowisko" laureatem nagrody zostało  Stowarzyszenie Powiśle Gliny Małe, a wyróżnienie powędrowało do  Fundacji Imienia Braci Sołuńskich - Cyryla i Metodego. 
  4. W kategorii "sport, turystyka i rekreacja" nagrodę otrzymał Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Podkarpacie" z Jedlicza. Wyróżniono natomiast Stowarzyszenie Geoturystyczne "Roztocze Wschodnie".

Wręczono także nagrody dla zwycięzców konkursu  "Wolontariusz Roku” oraz "Koordynator Wolontariatu” roku 2024 Korpusu Solidarności Województwa Podkarpackiego. Konkurs prowadzą w regionie Fundacja Bieszczadzka oraz Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy we współpracy z Biurem Programu Korpus Solidarności Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Laureatem etapu regionalnego konkursu Wolontariusz Roku 2024 zostali Damian Ziemba i Katarzyna Majewska – z Fundacji GraTy w Krośnie. Tytuł Koordynatora Wolontariatu Roku 2024 Korpusu Solidarności przypadł Annie Sawickiej z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia. 

Znamy najpiękniejszą wieś na Podkarpaciu w 2024 r. To Borek Stary

Ogłoszono również werdykt jury konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka”. Konkurs jest jednym ze sposobów, w jaki wojewódzki samorząd wspiera lokalne społeczności w ramach Programu Odnowy Wsi i jest częścią programu "Moja Smart Wieś Podkarpacka” wpisanego do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2024-2025. Konkurs ma promować te sołectwa z regionu, których mieszkańcy dbają o  podnoszenie estetyki wsi, chronią lokalne dobra kultury i krajobraz oraz aktywizują społeczność sołectwa do wspólnych działań. O tytuł walczyło 17 sołectw. 

- Gratuluję i dziękuję wszystkim mieszkańcom, społecznościom oraz sołectwom, które z takimi sukcesami pielęgnują swe wsie, nie tylko kształtując ich piękny wizerunek, ale nade wszystko dbając, by budować i pielęgnować ducha wspólnoty, kreatywności, aktywności na wielu polach - mówił podkarpacki wicemarszałek Karol Ożóg.

Wieś Borek Stary na Podkarpaciu. źródło: Tomasz Kuśnierz/globtroter.pl

W tym roku wygrał Borek Stary. Drugie miejsce przypadło Odrzykoniowi w gminie Wojaszówka, a trzecie sołectwu Tryńcza. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Białobrzegi, Żarówka z Radomyśla Wielkiego, Wydrze z Rakszawy, Besko, Cmolas, Krzeszów oraz Kuźmina z Birczy. 

Źródło: podkarpackie.pl
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama