Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ukraina będzie mieć placówkę dyplomatyczną w Poznaniu? "Byłoby to zasadne"

W Poznaniu - według urzędniczych statystyk - mieszka prawie 70 tysięcy obywateli Ukrainy, z czego niemal połowa to uchodźcy wojenni. Czy w stolicy Wielkopolski powstanie placówka dyplomatyczna Ukrainy? - Byłoby to zasadne - komentują przedstawiciele prezydenta miasta.
Poznań
Czy w Poznaniu powstanie placówka dyplomatyczna Ukrainy?

Autor: Shutterstock

Źródło: prawo cytatu

Pod koniec października minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Argumentował, że Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciw Ukrainie i wojnę hybrydową przeciw Zachodowi, w tym Polsce. Jak zaznaczył szef MSZ, dysponuje informacjami o tym, iż za próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Rosja. Do 30 listopada rosyjscy dyplomaci z konsulatu w Poznaniu mają opuścić terytorium Polski, otrzymali już nakaz opuszczenia naszego kraju.
 

W środę (27 listopada) szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha informował, że Ukraina zwróciła się do Polski o przekazanie jej dotychczasowej siedziby konsulatu generalnego Rosji w Poznaniu.

Jestem wdzięczny mojemu polskiemu koledze za tę sugestię. Wysłaliśmy już do strony polskiej oficjalną notę z odpowiednim wnioskiem i czekamy na szczegóły.

– zaznaczył Sybiha w rozmowie z państwową agencją informacyjną Ukrinform.
 

Odnosząc się do tych informacji rzeczniczka prezydenta Poznania i Urzędu Miasta powiedziała w czwartek PAP, że „Ukraińcy są ważną częścią poznańskiej społeczności”.

Według naszych szacunków, na koniec 2023 r. w Poznaniu mieszkało ok. 65 tys. obywateli Ukrainy, w tym ok. 30 tys. uchodźców wojennych - w pierwszych miesiącach wojny liczba uchodźców wynosiła ok. 40 tys. osób.

– powiedziała Joanna Żabierek.

Rzeczniczka dodała, że liczba uchodźców zmienia się z uwagi choćby na ich decyzje o zmianie miejsca pobytu, m.in. decyzje o powrocie do Ukrainy lub wyjazdy do innych krajów.

Biorąc pod uwagę liczbę przebywających w mieście i w regionie obywateli Ukrainy, utworzenie placówki dyplomatycznej Ukrainy w Poznaniu byłoby zasadne.

– powiedziała rzeczniczka poznańskiego ratusza.

Żabierek dodała, że powstanie placówki byłoby pomocne dla obywateli Ukrainy, przebywających w Poznaniu i woj. wielkopolskim. Podkreśliła, że „rozmowy w tym zakresie mogą być jednak prowadzone wyłącznie na szczeblu ministerialnym”.
 

Urząd Miasta Poznania poinformował PAP, że na podstawie przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy w 2023 r. zgłoszono 73,1 tys. powiadomień o podjęciu pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Magistrat wskazał też - przytaczając dane Ministerstwa Edukacji i Nauki według stanu na 30.09.2024 r. – że obecnie do poznańskich szkół uczęszcza 6 tys. uczniów (będących uchodźcami) z Ukrainy (w tym 3,7 tys. do szkół podstawowych), a do przedszkoli ok. 1 tys. Z bezpłatnej nauki języka polskiego korzysta 1,4 tys. z nich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kraków remontuje gminne mieszkania. W części z nich zamieszkają Ukraińcy
 

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama