Skala infrastrukturalnych szkód spowodowanych przez wrześniową powódź w województwie dolnośląskim jest olbrzymia.
- Straty na infrastrukturze wojewódzkiej sięgają 650 milionów złotych. To zniszczone kilkadziesiąt kilometrów dróg wojewódzkich, dziesięć mostów, a także infrastruktura kolejowa i wiele innych. W ostatnich 2 miesiącach zawarliśmy 30 umów z wykonawcami, którzy już pracują i odtwarzają zniszczone elementy – mówi dolnośląski marszałek Paweł Gancarz.
W Stroniu Śląskim wielka woda, po przerwaniu tamy, praktycznie spustoszyła miejską tkankę. Cały czas trwa mozolne usuwanie skutków kataklizmu. Dziś czynne są tam dwie przeprawy mostowe - poniżej i powyżej mostu, który został zerwany podczas powodzi. Przy czym przez jedną z nich przejazd jest utrudniony w powodu powadzonych tam prac remontowych.
W Stroniu Śląskim powstanie tymczasowy most. W błyskawicznym tempie
Marszałek województwa dolnośląskiego poinformował, że jeżeli prace przy budowie tymczasowej przeprawy w ciągu drogi wojewódzkiej będą przebiegały zgodnie z harmonogramem, to most powstanie w grudniu. Będzie miał rozpiętość 40 metrów. Ruch samochodowy będzie prowadzony wahadłowo, a dla pieszych wyodrębniona zostanie kładka.
Marszałek Gancarz przypomniał, że umowa z wykonawcą tej inwestycji została zawarta 16 października. Ma on zbudować przyczółki i wraz z wojskiem osadzić tymczasową przeprawę.
- Skróciliśmy i uprościliśmy wszystkie procedury, ale ma to być konstrukcja przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników - dodaje marszałek.
Za realizację inwestycji odpowiada Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.
- Pamiętajmy, że powódź dotknęła nie tylko ziemię kłodzką, ale także Lwówek, Świerzawę, Złotoryję... I w każdym z tych miejsc jesteśmy maksymalnie zmobilizowani. Jeszcze nigdy w historii nie udało się tak szybko uzyskać wszystkich formalności, w ciągu najbliższego tygodnia uzyskamy pozwolenie na budowę przyczółków mostu w Stroniu Śląskim – deklaruje Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
Dolnośląski samorząd, oprócz organizowania HUB-ów pomocowych dla powodzian, w trybie nadzwyczajnym rozdysponował 20 mln zł na usuwanie szkód wyrządzonych przez żywioł. Przekazanie tych pieniędzy przegłosował dolnośląski sejmik i trafiły one do 78 samorządów.