Konkurs na logo obchodów 80-lecia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim
Projekt logo powinien nawiązywać tematycznie do Gorzowa Wielkopolskiego, jego historii lub najważniejszych symboli i postaci. Powinien także zawierać napis „80 lat Gorzowa Wielkopolskiego”. Do tego musi być uniwersalne i czytelne w różnych formatach. Organizator konkursu, czyli gorzowski magistrat, poinformował, że w skład jury, które oceni nadesłane propozycje, wchodzą:
- prezydent Jacek Wójcicki,
- dyrektor Archiwum Państwowego dr hab. Dariusz Rymar,
- dyrektor miejskiego Ośrodka Sztuki Gustaw Nawrocki,
- reprezentujący Muzeum Lubuskie Piotr Seweryński,
- Jan Wojtanowski z Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Komisja konkursowa będzie oceniać prace według następujących kryteriów:
- zgodność z tematyką i celami konkursu,
- kreatywność i oryginalność projektu,
- walory estetyczne i techniczne logo,
- możliwość praktycznego wykorzystania projektu.
Rok 2025 będzie obfitował w wydarzenia związane z jubileuszem 80-lecia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim, organizowane przez wiele miejskich instytucji.
- Logo wyłonione w konkursie będzie towarzyszyło tym wydarzeniom i będzie używane na wszelkich materiałach promocyjnych na ten temat - zapowiada dyrektor wydziału promocji gorzowskiego magistratu Marta Liberkowska.
Konkurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich - prywatnych lub zespołów projektowych. Udział w nim jest dobrowolny i bezpłatny, a uczestnicy mogą zgłosić maksymalnie trzy prace konkursowe. Na autora zwycięskiej czeka nagroda w wysokości 2 tys. zł.
Jak niemiecki Landsberg stał się polskim Gorzowem Wielkopolskim?
Niemiecki Landsberg został zajęty przez armię sowiecką 30 stycznia 1945 r. bez walki, ale w następnych tygodniach miasto zostało w dużej części spalone przez bolszewików, a zakłady przemysłowe ogołocone z maszyn i wyposażenia. Niemcy opuszczali je z nadzieją powrotu po zakończeniu wojny, jednak mocarstwa zadecydowały inaczej, ustalając po drugiej wojnie światowej nowe granice w Europie.
27 marca 1945 r. do Landsberga przybyła licząca 42 osoby grupa polskich pionierów z Wągrowca. Na jej czele stał burmistrz Wągrowca Florian Kroenke. Następnego dnia owa grupa przejęła władzę w mieście. Kroenke został wybrany przez osadników na starostę powiatowego. Funkcję burmistrza, a później prezydenta miasta powierzono Piotrowi Wysockiemu. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim.
W kwietniu 1945 r. z Wągrowca przyjechała druga grupa pod kierownictwem Leona Kruszony, późniejszego wiceprezydenta miasta. Od końca 1946 r. Kroenke był wicewojewodą i kierownikiem gorzowskiej Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego. Do czasu przybycia polskich osadników władzę nad ludnością i mieniem miejskim sprawowała w Landsbergu komendantura sowiecka.