Gminy były pytane m.in. o to, ile mieszkań posiadają w swoich zasobach oraz jaki jest średni czas oczekiwania na przyznane w nich lokale. Dodatkowo jednostki samorządowe poinformowały o liczbie lokali, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat zostały wybudowane i sprzedane.
Raport o budownictwie komunalnym. Gdzie najdłużej czeka się na mieszkanie?
Według raportu działaczy Młodej Lewicy w ciągu ostatnich pięciu lat w skali kraju najdłuższy czas oczekiwania na mieszkanie wystąpił m.in. na terenie północno- zachodniej Polski - 3,6 roku. Jeśli chodzi o poszczególne województwa to tę niechlubną stawkę otwiera woj. kujawsko-pomorskie z długością oczekiwania 4,2 roku, natomiast najkrócej, bo 0,6 roku, trzeba było czekać w woj. podlaskim.
- Jednym z najbardziej palących problemów jest niedostateczne finansowanie gmin, które szczególnie dotyka mniejsze i uboższe gminy wiejskie. Wiele z nich odpowiadając na nasze wnioski o udostępnienie informacji publicznej deklaruje, że pomimo projektów wsparcia oferowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie są w stanie samodzielnie sfinansować budowy mieszkań na wynajem - piszą autorzy raportu.
Obecnie samorządy mogą liczyć na 80 proc. wsparcie w budowie mieszkań z Funduszu Dopłat, programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa zwiększającego zasoby lokali mieszkalnych. Dodatkowe 5 proc. mogą otrzymać one w sytuacji, gdy taki budynek objęty jest ochroną konserwatora zabytków lub przy zwiększeniu jego efektywności energetycznej.
- Całościowo pozyskano bądź wybudowano ok. jedno mieszkanie na 2616 Polek i Polaków - stwierdza raport.
Raport Młodej Lewicy: 70 proc. gmin w ostatnich 5 latach nie pozyskało żadnego mieszkania!
W woj. mazowieckim było to jedno mieszkanie na 411 osób, ale już na Podkarpaciu jedno takie mieszkanie przypadało na 5800 osób.
Raport zaprezentowany przez Młodą Lewicę stwierdza, że w ciągu ostatnich 5 lat aż 1502 gminom nie udało się pozyskać żadnego mieszkania. Przypomnijmy - 1502 na 2240, które wzięły udział w ankiecie! To ok. 70 proc. Najwięcej takich gmin było w woj. mazowieckim - 211 m na 314.
W ciągu najbliższych pięciu lat wszystkie gminy w Polsce zamierzają wybudować ok. 41 754 mieszkań - najmniej (827) w woj. podlaskim, a najwięcej (6 861) w woj. śląskim. W przeliczeniu na jednego mieszkańca najintensywniejszą budowę zakłada województwo zachodniopomorskie, które zamierza postawić 1 mieszkanie na 409 mieszkańców. Z danych wynika, że na terenie kraju planuje się budowę średnio jednego mieszkania na 823 osoby.