Uczniowie w Krakowie będą mieć rzecznika. To jedna z obietnic prezydenta
"Promowanie postaw otwartości w szkołach, ochrona praw uczniowskich, a także rekomendowanie działań wzmacniających dobrostan uczniów i uczennic" – to niektóre z tematów, którymi zajmować się będzie Krakowski Rzecznik Uczniów i Dialogu Szkolnego. Powołanie tej funkcji to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Jak tłumaczą urzędnicy, to też wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowisk szkolnych.
Uczniowie będą mogli zwracać się do rzecznika w ważnych dla nich sprawach, również w przypadkach naruszeń praw uczniowskich oraz przejawów dyskryminacji. Do zadań rzecznika należeć też będzie:
- rozpowszechnianie wiedzy o prawach uczniów,
- współpraca ze szkołami i samorządami uczniowskimi, także z radami rodziców,
- wsparcie prac nad statutami szkolnymi, współpracować z Młodzieżową Radą Miasta Krakowa.
Nowa rzeczniczka krakowskich uczniów. Kim jest Aleksandra Twaróg?
W konkursie na stanowisko najlepszy łączny wynik ze wszystkich ustalonych kryteriów w ramach przeprowadzonego testu z wiedzy ogólnej i specjalistycznej, rozmowy kwalifikacyjnej i analizy dokumentów, osiągnęła Aleksandra Twaróg, studentka i aktywistka. Jest absolwentką XXI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jako uczennica szkoły średniej pełniła funkcję szkolnej rzeczniczki praw ucznia. Od 2019 r. jako aktywistka zajmuje się prawami uczniowskimi, prawami kobiet, równością oraz edukacją. Była wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Krakowa X kadencji, w tym przewodniczącą Komisji do spraw równego traktowania. Obecnie jest koordynatorką województwa małopolskiego w Fundacji GrowSPACE i w tej organizacji pozarządowej angażuje się w projekty związane z prawami uczniowskimi.
Stanowisko Krakowskiego Rzecznika Uczniów i Dialogu Szkolnego organizacyjnie związane jest z Wydziałem Edukacji i Projektów Edukacyjnych UMK, ale bezpośrednio podlega zastępcy prezydenta Krakowa nadzorującego edukację.