Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lotnisko w Szymanach podsumowało rok. Alarmujące dane

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach podsumował 2024 r. Jak informują służby prasowe lotniska, w tym czasie odprawiono ponad 72 tys. pasażerów i obsłużono ponad 3,9 tys. operacji lotniczych.
Na zdj. pasażerowie na lotnisku w Szymanach.
Lotnisko w Szymanach podsumowało 2024 rok.

Autor: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Źródło: materiały prasowe

2024 rok na lotnisku w Szymanach. Alarmujące statystyki

Jak poinformował w komunikacie rzecznik prasowy tego portu lotniczego Dariusz Naworski, w 2024 r. odprawiono 72 246 pasażerów, a liczba operacji lotniczych wyniosła 3965. Przez dziewięć lat funkcjonowania portu skorzystało z niego ponad 860 tysięcy osób. Dla porównania, w 2023 r. - jak podawały służby prasowe lotniska - obsłużono 5371 operacji lotniczych i odprawiono 142 587 pasażerów.

Rzecznik przekazał, że w 2024 r port lotniczy w Szymanach mierzył się ze skutkami rosnących kosztów operacyjnych, w tym wyższych cen paliwa lotniczego oraz inflacji, które - jak zauważył - znacząco wpływały na rentowność linii oraz portów lotniczych w całej Europie.

Dodatkowo, problemy techniczne i logistyczne przewoźników lotniczych, takie jak konieczność długookresowego serwisowania samolotów czy opóźnienia w dostawie nowych statków powietrznych znacząco ograniczyły dostępność floty i zmusiły linie lotnicze do priorytetowego traktowania najbardziej dochodowych tras z dużych lotnisk. W efekcie mniejsze regionalne porty lotnicze, takie jak Olsztyn-Mazury, znalazły się w trudnej pozycji, często uniemożliwiającej planowany rozwój siatki połączeń pasażerskich.

 - dodał Naworski.

Obecnie regularne loty rejsowe z Szyman realizowane są do Londynu i Krakowa, a od 30 marca zostanie uruchomione nowe połączenie do Duesseldorfu-Weeze, położonego w zachodnich Niemczech przy granicy z Holandią.

Lotnisko w Szymanach obchodzi 9-lecie

W poniedziałek (20 stycznia) regionalny port lotniczy w Szymanach koło Szczytna będzie obchodził 9-lecie działalności. Powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd woj. warmińsko-mazurskiego. Lotnisko nigdy jeszcze nie zakończyło roku na plusie. W budżecie województwa na 2025 rok regionalny samorząd przeznaczył na port lotniczy prawie 29,9 mln zł. Na dokapitalizowanie zarządzającej nim spółki przewidziano 16,4 mln, w tym 15,4 na zabezpieczenie płynności finansowej. Budżet zakłada też wniesienie dopłaty w wysokości 13,4 mln zł na częściowe pokrycie straty finansowej spółki.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama