Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co czytają w Poznaniu? Biblioteka Raczyńskich podsumowała rok

Książki Barbary Wysoczańskiej, Lucindy Riley i Joanny Kuciel-Frydryszak cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu w 2024 roku. W tym czasie liczba zarejestrowanych użytkowników biblioteki zwiększyła się o 2 tys. – do blisko 73 tys. osób.
Na zdj. kobieta czytająca książkę.
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu podsumowała 2024 rok.

Autor: Pixabay

Źródło: Umowa agencja - prawa ograniczone

Dyrektor instytucji Katarzyna Kamińska powiedziała na konferencji prasowej, że Biblioteka Raczyńskich zamierza jeszcze intensywniej promować czytelnictwo, korzystanie z biblioteki i udział w organizowanych przez nią wydarzeniach kulturalnych.

Wśród sposobów upowszechniania czytelnictwa wymieniła tworzenie nowych filii i uruchamianie nowych książkomatów – by korzystanie z bibliotecznych zbiorów było jeszcze prostsze. W 2025 r. nowa filia powstanie na Strzeszynie, biblioteka ma też plany uruchamiania kolejnych książkomatów – obecnie ich sieć to 11 urządzeń. Jesienią w bibliotece uruchomiony zostanie nowy system komputerowy, który w znaczący sposób uprości korzystanie z katalogu online.

Katarzyna Kamińska poinformowała, że w 2024 roku w bibliotece zarejestrowanych było blisko 73 tys. osób, którzy dokonali ponad 1,4 mln wypożyczeń. Rośnie liczba wypożyczeń, a także odwiedzin w bibliotece w 35 filiach i w prowadzonych przez bibliotekę placówkach muzealnych. Za pośrednictwem książkomatów poznaniacy wypożyczyli i zwracali książki ponad 43 tys. razy.

Najchętniej wypożyczanymi w ubiegłym roku książkami były „Świat na nowo” i „Siła kobiet” Barbary Wysoczańskiej, „Chłopki” i „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak, książki Lucindy Riley czy Marty Strzeleckiej. Dzieci najchętniej wypożyczały książki Martina Widmarka, C.S. Lewisa, J.R.R. Tolkiena i Jana Parandowskiego.

Katarzyna Kamińska powiedziała, że obecna liczba czytelników biblioteki wciąż nie jest satysfakcjonująca. Ambicją dyrektorki jest 100 tys. użytkowników.

Teraz to jest około 73 tys. osób, a przecież w Poznaniu mieszka kilkaset tysięcy osób. Potencjał jest olbrzymi i za punkt honoru stawiamy sobie to, żeby tych ludzi do biblioteki zapraszać. Kluczem jest bogata oferta, a przede wszystkim nowości czytelnicze. To ludzi przyciąga. Często od przygody z nowościami czy ze znanymi tytułami zaczyna się nawyk korzystania z naszego księgozbioru.

 - powiedziała Kamińska.

Dążymy do tego, żeby uelastycznić sposób dostarczania czytelnikom książek. Otworzymy nową filię na Strzeszynie, w kolejnych latach są w planach kolejne nowe filie. To są też oczywiście książkomaty, których będzie więcej, bo już teraz otrzymujemy o nie prośby ze strony rad osiedli. W perspektywie kilkunastu miesięcy chcemy uruchomić nowe urządzenia w takich lokalizacjach jak Radojewo-Morasko, Antoninek, również myślimy o Umultowie i o Kiekrzu.

 - dodała Kamińska.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama