Nowoczesny kompleks rozrywkowy, obejmujący również basen, ma powstać tuż przy wejściu do zoo od strony ul. Ratuszowej, w miejscu dotychczasowego wybiegu dla misiów polarnych. Od 2013 r. mieszkała tam para tych zwierząt - bliźniaki Gregor i Aleut - ale w maju, po 11 latach spędzonych w Warszawie, przeniesiono je do zoo w stolicy Czech. Co ciekawe, były to jedyne niedźwiedzie polarne w Polsce.
Nowoczesny wybieg dla niedźwiedzi polarnych. Wygodny dla zwierząt, pomocny zwiedzającym
Zanim pojawią się tu nowi lokatorzy, trzeba wybudować dla nich nowoczesną, godną takich domowników siedzibę.
- Nowy wybieg wraz z zapleczem zajmie również obecnie niezabudowaną dolinkę. Dzięki temu niedźwiedzie zyskają więcej swobody i warunki życia lepiej dostosowane do swoich potrzeb - informują przedstawiciele warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Jednym z głównych elementów projektu nowego kompleksu będzie basen z możliwością obserwowania, co dzieje się pod powierzchnią wody. Projekt ma także obejmować trzy budynki: budynek główny, budynek gawry i budynek wielofunkcyjny z toaletami dla zwiedzających oraz zaplecze techniczne dla filtracji wody. Nowe obiekty zastąpią dotychczasową zabudowę, a zastosowane materiały i kompozycje mają nawiązywać do arktycznego krajobrazu.
W projekcie będą także zapewnione strefy widokowe, w których znajdą się miejsca do obserwowania niedźwiedzi:
- plac przy południowo-wschodniej granicy wybiegu - kameralna przestrzeń blisko wejścia do zoo,
- zagłębiony amfiteatr, z którego będzie można oglądać pływające niedźwiedzie,
- wykusz widokowy w północnej części wybiegu, tuż obok nowych zabudowań.
Zaprojektowana będzie również zieleń oraz elementy małej architektury.
Warszawski ogród zoologiczny jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego w procesie projektowania nowego wybiegu będą uwzględnione m.in. wytyczne konserwatora zabytków. Projekt kompleksu ekspozycyjno-hodowlanego dla niedźwiedzi polarnych ma powstać w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy z wybranym wykonawcą.
Nie tylko niedźwiedzie polarne zyskają nowy dom. Powstanie pawilon dla pingwinów
W warszawskim zoo swój całkowicie odnowiony dom znajdą również pingwiny przylądkowe. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta prowadzi przetarg także w sprawie tej inwestycji.
Nowy pawilon zapewni pingwinom nie tylko wygodę, ale także warunki jak najbardziej zbliżone ich naturalnemu środowisku. Centralnym punktem tej przestrzeni będzie basen zewnętrzny z wyspą, który umożliwi zwierzętom swobodne pływanie i nurkowanie. W sąsiedztwie basenu powstaną wybiegi z "plażami” o zróżnicowanej nawierzchni oraz specjalnymi strefami lęgowymi.
Pingwiny przylądkowe, zwane również tońcami, to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W naturze zamieszkują południowoafrykańskie wybrzeża i wyspy od Namibii do południowego Mozambiku.