Program funkcjonalno-użytkowy zakłada budowę nowego pawilonu, który będzie bliźniaczy względem istniejącego pawilonu bloku operacyjnego. W nowym obiekcie przewidziano przestrzenie dla dodatkowych funkcji, takich jak zakład diagnostyki obrazowej, endoskopia oraz sterylizacja, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie. Planowane jest również zagospodarowanie pomieszczeń poniżej poziomu gruntu.
W tych przestrzeniach znajdzie się m.in. sala audiowizualna, a funkcjonalność budynku zostanie powiązana z rolą schronu. W przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa te pomieszczenia mogłyby pełnić funkcję ochronną.
– powiedziała prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Aneta Kawka.
Schron byłby w stanie pomieścić nawet 600 osób - nie tylko pacjentów i personelu medycznego, ale również – w zależności od organizacji systemu ewakuacji – dla ludności cywilnej. Sama budowla zostanie zaprojektowana przy jednoczesnym uwzględnieniu nowoczesnych technologii, w tym AI. Wyposażenie schronu ma natomiast zapewnić pełną funkcjonalność medyczną w przypadku zagrożenia.
Część schronu będzie przeznaczona na kontynuację działalności medycznej, szczególnie dla pacjentów wymagających stałego podtrzymywania życia przy pomocy aparatury. Druga część obiektu będzie pełnić funkcję ochronną.
– wyjaśniła Kawka.
Zaplanowano również lądowisko dla śmigłowców, zlokalizowane na specjalnych słupach wyniesionych ponad dach istniejącego budynku. Nowoczesna infrastruktura lądowiska pozwoli na bezpieczne przyjęcie śmigłowców niezależnie od warunków pogodowych.
Jak zaznaczyła prezes szpitala, budowa schronu wymaga dodatkowych nakładów finansowych, ponieważ takie obiekty muszą spełniać wysokie standardy ochronne. Konstrukcja będzie wyposażona w wzmocnione stropy i ściany, a także zapewni hermetyczność, co pozwoli na ochronę ludności w sytuacjach kryzysowych. Sosnowiecka placówka ma być jedna z trzech w Polsce - po Łodzi i szpitalu MSWiA w Warszawie) - która dysponuje tego typu rozwiązaniem.
Wartość inwestycji – obejmującej projekt i budowę pawilonu oraz lądowiska – została oszacowana na około 43 miliony złotych, zgodnie z wstępnymi szacunkami zawartymi w projekcie funkcjonalno-użytkowym. Wykonawca obiektu nie został jeszcze wyłoniony, a realizacja ma potrwać dwa lata od momentu zapewnienia środków finansowych.
Szpital podkreślił, że są to dopiero plany przyszłościowe, a wnioski o finansowanie są obecnie składane. Na tym etapie realizowane są przygotowania, a wszystkie procedury są w trakcie opracowywania i składania odpowiednich dokumentów.
Zero zł, to ostatnie dane z 2021 roku, które wskazują, że w województwie śląskim, jak i w wielu innych województwach nie było żadnych poczynionych wydatków na budowę ochronną, czy też modernizację, czy też budowę takich obiektów.
– tłumaczył współautor projektu prof. dr hab. Robert Socha.
Może ktoś kiedyś wyjdzie z inicjatywą w ramach budżetu obywatelskiego, by nie tyle budować nowe schrony, co modernizować te istniejące. W wielu miejscach mamy jeszcze schrony z czasów zimnej wojny, jednak niestety dziś nie spełniają one żadnych standardów.
– dodał Socha. Jak wspomniał profesor, stare schrony dziś pełnią głównie funkcję magazynów, co podkreśla potrzebę modernizacji lub budowy nowych obiektów.
Myślimy o momencie kryzysu, patrząc na to, co się dzieje za zachodnią granicą, o konfliktach zbrojnych, ale przecież są też akty terrorystyczne, są sytuacje związane ze zmianami klimatu. Dlatego takie obiekty są niezbędne do tworzenia. Sosnowiec jest w tej kwestii liderem i wierzę, że w ciągu najbliższych paru lat powstanie tutaj miejsce bezpieczne dla mieszkańców.
– zapewnił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Sosnowiecki Szpital Miejski dysponuje 13 oddziałami specjalistycznymi oraz zapewnia także pełną opiekę w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Placówka angażuje się w rozbudowę swojej infrastruktury, aby sprostać rosnącym potrzebom medycznym mieszkańców.