Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zrób to sam. KATOkarmnik dostaniesz za darmo, a ptaki się ucieszą

To może być świetna rodzinna zabawa, a przy okazji wpajana najmłodszym troska o przyrodę i lekcja odpowiedzialności. Katowicki samorząd po raz kolejny rozdaje chętnym karmniki do samodzielnego montażu, a przy okazji edukuje, w jaki sposób z głową dokarmiać miejskie ptactwo.
Ptaki w karmniku.
Karmniki to doskonałe pole obserwacyjne do poznawania ptasich zwyczajów.

Autor: Pixabay

Źródło: pełne prawa - licencja Creative Commons

W poprzednich latach akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a KATOkarmniki szybko znajdowały właścicieli. Dlatego ponownie samorząd przygotował 100 karmników, które można bezpłatnie dostać do samodzielnego złożenia.

- Warto jednak pamiętać, że to nie tylko możliwość zbudowania karmnika, ale także odpowiedzialność za jego właściwe użycie. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do rodzinnego majsterkowania, a potem wspólnego obserwowania ptaków i rozpoznawania ich gatunków - mówi, cytowany w informacji prasowej urzędu prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zestawy do samodzielnego złożenia składają się z powycinanych ze sklejki elementów karmnika, odpowiedniej liczby wkrętów, śrubokręta i papieru ściernego. Do zestawu dołączone są obrazkowa instrukcja montażu i plakat z informacją, jak i kiedy dokarmiać ptaki.

 Fot. Urząd Miasta Katowice

Sklejka użyta do konstrukcji karmników to odpady z firmy produkującej meble. Jest wodoodporna, ale w miarę czasu może ściemnieć. Dlatego warto ją we własnym zakresie zaimpregnować farbą akrylową, pomalować daszek i elementy, które nie będą miały bezpośredniego kontaktu z pożywieniem.

Kiedy dokarmiać ptaki? Jak często? Co powinno się wkładać do karmnika?

Zamontowany karmnik może być punktem obserwacyjnym. Im więcej zieleni w okolicy, zadrzewień i zakrzaczeń, a także niewyciętych nieużytków, tym większa różnorodność i liczba gatunków ptaków. W Katowicach spotkać można kowaliki czy sójki, kilka gatunków dzięciołów, a także gile, dzwońce, grubodzioby, sierpówki, kwiczoły i kosy, dla których smakołykiem mogą być jabłka.

Samorządowcy przypominają, że ptaki powinno dokarmiać się dopiero wtedy, kiedy spadnie śnieg i gdy chwyci mróz. Karmnik należy umieścić w bezpiecznym dla ptaków miejscu, poza zasięgiem drapieżników. Dobrze, jeśli w pobliżu są np. wysokie krzewy. Ważna jest regularność dokarmiania

- Ptaki szybko się przyzwyczają, że znajdą u nas pożywienie, dlatego nie możemy ich zawieść – przypomina Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego

W karmniku można zostawiać: 

  • nasiona, np. gotowe mieszanki ziaren dla ptaków (proso, pszenica, żyto lub pszenżyto, owies, sorgo, konopie, nasiona dzikich traw i chwastów), słonecznik łuskany i niełuskany, 
  • słoninę (świeżą), 
  • mieszanki tłuszczowo-nasienne, 
  • łuskane orzechy, 
  • owoce (także suszone i mrożone), 
  • pokrojone w kostkę gotowane warzywa – szczególnie dla ptaków wodnych.

Zdecydowanie nie należy karmić ptaków chlebem i innymi resztkami ze stołu. Ptasie jedzenie nie powinno zalegać w karmniku, który należy sprzątać i dezynfekować (gorącą wodą, bez detergentów). 

Tak wygląda KATOkarmnik po montażu. Fot. Urząd Miasta Katowice

Aby zdobyć katowicki zestaw karmnika do samodzielnego montażu, należy wysłać wiadomość wraz z krótkim uzasadnieniem i wskazaniem orientacyjnej lokalizacji (np. ulica) pod adres: [email protected]. Karmniki będą dostępne do wyczerpania zapasów. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, katowice.eu
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama