Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mimo wielkiego remontu pasażerów nie ubyło. Na Śląsku lubią pociągi

Pasażerom Kolei Śląskich najwidoczniej niestraszne spore utrudnienia związane z rozpoczętą we wrześniu 2024 r. przebudową katowickiego węzła kolejowego. Pomimo ograniczeń w ruchu KŚ przewiozły w ubiegłym roku prawie 22 mln pasażerów - poinformował rzecznik tego samorządowego przewoźnika Bartłomiej Wnuk. To wynik zbliżony do osiągniętego w 2023 r.
Pociąg Kolei Śląskich.
Pociągi Kolei Śląskich pokonały w 2024 r. łącznie 8,7 mln kilometrów.

Autor: Koleje Śląskie

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Według danych należącego do samorządu województwa śląskiego przewoźnika jego pociągi pokonały w 2024 r. 8,7 mln km, czyli o ponad 7 proc. więcej niż w 2023 r.

Koleje Śląskie monitorują ruch pasażerski w swoich pociągach, wykorzystując zamontowane przy ich drzwiach liczniki - brana pod uwagę jest liczba osób wchodzących do pojazdów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Lista przebojów Kolei Śląskich. Z których połączeń najchętniej korzystają pasażerowie?

Jak co roku, najpopularniejsza w 2024 r. okazała się linia S1 KŚ relacji Gliwice - Katowice - Częstochowa, z której skorzystało 9,3 mln pasażerów. Kolejne pod względem frekwencji były linie S5 Katowice - Zwardoń (4,2 mln podróżnych) i S4 Katowice - Tychy (1,4 mln).

Podobnie, jak w poprzednich latach, pasażerowie najczęściej rozpoczynali podróże na stacjach w: 

  • Katowicach (5,8 mln podróżnych), 
  • Gliwicach (1 mln), 
  • Częstochowie (0,9 mln osób).

Najpopularniejszym kursem w całej ofercie KŚ był w 2024 r. przyspieszony pociąg relacji Gliwice - Częstochowa (14.58 - 16.49), w którym średniodobowa liczba podróżnych przekroczyła 700 osób (na całej relacji).

- Analizując frekwencję w poszczególnych miesiącach, można zobaczyć zdecydowany wzrost podróżnych rok do roku w pierwszym półroczu 2024 r. Od stycznia do czerwca podróż pociągami Kolei Śląskich wybrało o ponad 600 tys. pasażerów więcej, niż rok wcześniej - informuje rzecznik KŚ Bartłomiej Wnuk.

Przebudowa katowickiego węzła wpłynęła na frekwencję w Kolejach Śląskich

We wrześniu 2024 r. zarządca kolejowej infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczął przebudowę katowickiego węzła kolejowego. Zamykanie kolejnych torów stacji w Katowicach i docierających do niej linii wymusiło ogólny spadek liczby połączeń. Zwłaszcza, że pierwszeństwo przed pociągami regionalnymi mają kursy dalekobieżne. A mniej pociągów na kluczowych połączeniach to mniej pasażerów. Dlatego nic dziwnego, że od jesieni liczba podróżnych KŚ zmalała średnio o 10 proc. miesięcznie. Największy ubytek pasażerów odnotowano we wrześniu. Czujniki w pociągach KŚ zliczyły wtedy ogółem 1,6 mln pasażerów - o 0,2 mln mniej, niż rok wcześniej.

Rzecznik KŚ zaznacza, że spółka stara się minimalizować utrudnienia związane z przebudową w Katowicach, m.in. współpracując z innymi przewoźnikami poprzez rozszerzone honorowanie biletów na odcinkach, na których występują bezpośrednie utrudnienia.

- Pomiędzy Mysłowicami, Sosnowcem, Tychami i Gliwicami a Katowicami posiadacze biletów Kolei Śląskich mogą korzystać z połączeń Polregio i Intercity oraz z autobusów i tramwajów Zarządu Transportu Metropolitalnego - przypomina Bartłomiej Wnuk.

Koleje Śląskie zwracają też uwagę na wzrost liczby pasażerów na trasach do turystycznych miejscowości. Z połączeń do i z Wisły, Ustronia, Zwardonia oraz Zakopanego w 2024 r. skorzystały łącznie prawie 3 mln osób - o ponad 640 tys. więcej, niż w 2023 r. Przewoźnik stara się wzmocnić tę tendencję, dlatego wraz z nowym rozkładem jazdy na kolei 15 grudnia uruchomił nową weekendową linię S77 z Raciborza do Wisły i zwiększył liczbę połączeń do Zakopanego.

Koleje Śląskie kursują na kilkunastu liniach w województwie śląskim i kilku wychodzących poza region (Kraków, Zakopane, Bohumin). Ich tabor liczy ponad 60 pociągów, w tym wynajęte. W latach 2025-26 ta liczba ta ma zwiększyć się o 25-30 zamówionych nowych pociągów.

POLECANY ARTYKUŁ: Czym jest "Kaeśka"? Koleje Śląskie namawiają pasażerów, by ją poznali

Ankieta: Jak często podróżujesz koleją?
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama